top of page

לכבוד השנה החדשה – 7 טיפים שיעלו אתכם רמה בהתנהלות הפיננסית

השנה החדשה הבאה עלינו לטובה בתוך כל מרוץ החיים, הלחצים, השינויים, הקורונה והחיסונים היא הזדמנות נהדרת לעצור ולבחון מחדש את כלכלת המשפחה כדי לשפר את רמת החיים שלנו - הנה 7 טיפים פיננסיים שיכולים לגרום לעלות רמה אחת מעל כולם:

1) טבלת הכנסות אל מול הוצאות – כמה פשוט, ככה יעיל. בשנות ה- 50 עקרון ה"פשטות" של צבא ארה"ב הועתק ונהיה לחלק מתורת הלחימה של צה"ל. העקרון הוא אומר שאם יש דרך פשוטה להגיע ליעד, אין צורך לסבך אותה יתר על המידה שכן תמונת הלחימה המבצעית מסובכת דיה. אומנם לא בענייני צבא עסקינן, אך ניתן בהחלט להשאיל את העקרון לחיי היומיום בהיבט ההתנהלות הפיננסית שלנו. נכון שהרבה יותר כיף להשתרע מול הטלוויזיה בסוף היום, אך אם נקדיש 10 דקות לרישום פשוט ומדויק (כן, לרשום, לחשוב בראש זה לא מספיק יעיל) של ההכנסות אל מול ההוצאות שלנו, נוכל לענות תשובות ברורות לשאלות בסיסיות בתכנון כלכלי – האם ההכנסות גבוהות יותר מההוצאות וביכולתנו לחסוך סכום כסף קבוע בכל חודש או שאנחנו בגירעון חודשי מתמשך שעלול להביאנו לתהום כלכלי, הלוואות וחובות אין קץ? – ומשם נתחיל לגזור את תכנית הפעולה הכלכלי למשפחה לשנים הקרובות.


2) בדיקת כדאיות למחזור המשכנתא – כן, אני ידוע שאתם כבר מכירים את המילה 'מחזור' ונתקלתם בה באינספור פרסומות, אך האמת היא שבמשכנתא לעיתים יש אפשרות לחסוך עשרות אלפי שקלים ויותר רק מתכנון מחדש, שינוי התמהיל ושיפור בריביות. מספיק שתקצרו אפילו שנה שלמה אחת בתשלומי המשכנתא ותשלומי ביטוחי המשכנתא, תחסכו המון כסף שהיה מרפד את כיסאות הבנקאים. באמירת אגב, שוב לי לציין שאולי תחליט דווקא להוריד את התשלום החודשי של המשכנתא כי ההתחייבויות המשפחתיות גדלו – גם זה בסדר ואולי אפשרי אף מבלי לשלם עוד ריביות מיותרות לבנק, ניתן לבחון זאת מול יועץ מקצועי.

3) ביטוחים וחסכונות – אם אינכם זוכרים בדיוק היכן כל פוליסות הביטוח השונות שלכם, היכן אולי יש לכם פוליסות כפולות מיותרות ויותר מזה, היכן באמת כדאי יותר לבטח, חשוב לדעת שישנם סוכני ביטוח עצמאיים שישמחו לקפוץ אליכם לפגישה על כוס קפה ולבדוק בדיוק את כל הפוליסות שלכם ולהעשיר אתכם במידע יקר ערך. מהר מאוד תגלו שגם אם אין לכם פוליסות כפולות, ישנן פוליסות שניתן לחסוך בהן לא מעט מהפרמיות החודשיות לאורך השנים ועדיין ליהנות מכיסוי ביטוחי גבוה יותר מהקיים. היתרון הנו שסוכן עצמאי הנו אובייקטיבי, הוא לא שכיר של חברת ביטוח מסוימת וכך יכול לייעץ ולטפל בכל הביטוחים בצורה מיטבית.

4) חסכונות פנסיוניים – אפיק החיסכון הפנסיוני הוא אחד מהאפיקים הכי חשובים לבדיקהגם אם היציאה לפנסיה נראית רחוקה, מתישהו זה יקרה וכדאי שנדאג לעצמנו כלכלית גם לשלב הזה בחיים. כיום, כל עובד שכיר זכאי להפרשות פנסיוניות מטעם המעסיק על פי חוק. יחד עם זאת, רבים מהחוסכים לא מכירים בעובדה שאין חובה לחסוך לפנסיה דווקא דרך ההסדר של המעסיק מול קרן פנסיה מסוימת, אלא ניתן ואף רצוי לבדוק את התנאים שמקבלים מול חברות פנסיה אחרות. תופתעו לגלות שיועץ פנסיוני מקצועי יכול לחסוך לכם בעמלות ולהגדיל לכם את הצבירות עד למאות אלפי שקלים עד היציאה לפנסיה. תחום הייעוץ הפנסיוני פורח ומכיל בתוכו ביטוח אובדן כושר עבודה, פיצויים וכל מרכיב כזה יכול לסייע לנו רבות ביום שנזדקק. כל המצוין לעיל נכון גם לעצמאיים שדואגים להפריש לעצמם בקופות גמל במעמד עצמאי.

5) עמלות בחשבון הבנק – בשנים האחרונות, עם האצת המהפכה הדיגיטלית, התחרות בין הבנקים הפכה להיות שוק לכל דבר, כמעט כפי שמתמקחים מול סוחר בשוק. הקשר עם הפקיד הקבוע הולך ונשחק עם סגירת הסניפים הרבה והמעבר לשירות אינטרנטי. עלויות התפעול של הבנקים ירדה ולכן, חלקם הגדול מציע הטבות למעבירי משכורות בדמות חשבונות עו"ש ללא עמלות ואף ריבית על יתרת הזכות. אומנם המעבר כרוך במעט התעסקות בירוקרטית, אך על הדרך תחסכו לעצמכם עמלות על האובר-דראפט וגם עמלות ניהול חשבון במאות שקלים בשנה ויותר.

6) פירוט תשלומי כרטיס אשראי – זה מתחבר לטיפ הראשון עם נושא הפשטות. מתי בפעם האחרונה בדקתם על מה חיובי האשראי שהתרגלתם אליהם? לא אחת נגלה שאנחנו משלמים פעמיים לכל סוג של שירות- שחברת הסלולר או הטלוויזיה ממשיכה לגבות למרות שעברנו לחברה אחרת או שהעלו לנו את המחיר מבלי ששמנו לב, שחברת הגז העלתה את הפרמיה החודשית לשירות ושעל תשלומי קרדיט גובים עשרות שקלים על כל דחיית תשלום... אותם עשרות שקלים בחודש, נערמים למאות שקלים בשנה ככה סתם מבלי ששמנו לב אליהם. לא חבל?

7) טיסה לחו"ל במחיר של 2 מנות שווארמה בחודש – רבים מאיתנו מפנטזים על היום שבו נחגוג לילדה בת מצוה בחו"ל. אם נשכיל לחסוך רק 100 ₪ בחודש כבר מהרגע שהילד נולד, בדומה ובנוסף לחיסכון של הביטוח הלאומי, נוכל לממש את החלום לחו"ל המשפחתי בקלילות. תחשבו רגע מה יקרה אם נסיט 100 ₪ בחודש, שהנם שווה ערך ל-2 מנות שווארמה כאמור, לחיסכון שנפתח חודש לפני החגיגות, ב- 12 שנה נגיע לחיסכון של 14,400 ₪ וזה לא כולל הריביות שיצברו ויקפיצו את החיסכון בעוד כמה אלפי שקלים (במידה ונחסוך בקופת גמל להשקעה ולא בריבית אפסית בנק כמובן). באותה נשימה תוכלו לייעד את החיסכון החודשי הצנוע לכל מטרה אחרת כמובן, העיקר לאירועים המשפחתיים החשובים הללו מראש.

לסיום, תשפ"א – אאוט, זה הזמן לחשבון נפש בכל הרבדים כולל הפיננסיים – היו כנים עם עצמכם וכך תגיעו ליעד השאפתני של חיים כלכליים יציבים ובריאים. בתקווה שאחד מהטיפים לעיל יסייע לכם בפרוש השנה החדשה. בברכת שנה טובה ומלאה בהגשמה גשמית ורוחנית!

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page